За съжаление все по-често срещам хора, които се чувстват така, сякаш се носят по течението. Хора, които работят усилено, но изглежда не постигат нищо от това, което искат.
Основна причина да се чувстват така е, че не са прекарали достатъчно време в мислене какво искат от живота и не са си поставили истински цели. В края на краищата бихте ли тръгнали на голямо пътешествие без истинска представа за вашата дестинация? Вероятно не, нали така?
Колко често си поставяте цели? Колко често преглеждате списъка с тези цели?
Всички знаем, че поставянето на цели е важно, но често не осъзнаваме колко е важно, докато продължаваме да се движим през ежедневието си. Поставянето на цели не само ни мотивира, но също така може да подобри умственото ни здраве, както и нивото ни на личен и професионален успех.
Ето затова този брой е посветен на това да ви предостави нова, свежа гледна точка към поставянето на цели.
Различна гледна точка: постигане на цели
Твоят неограничен потенциал
Въпрос: Какво означава думата „потенциал“? Отговор: Способността за растеж или подобрение; възможност; сила.
Например, ако седиш върху кутия с динамит, седиш върху потенциал. Динамитът не експлодира… но може.
Факт: Ти седиш върху кутия с динамит и тя е огромна!
„Твоите възможности са много по-големи, отколкото някой някога ти е позволявал да повярваш.“ -Л. Рон Хъбард
В момента си в състояние да направиш подобрения в кариерата, финансите и живота си, които са по-значими и удовлетворяващи от всичко, което някога си правил. Потенциално можеш да разбиеш миналите си рекорди на постижения, да елиминираш най-лошите си проблеми и да се почувстваш абсолютно страхотно. Всичко, което си направил в миналото, става незначително в сравнение с това, което можете да направиш в бъдеще.
Повечето хора имат грешна представа за успеха. Те вярват, че „можеш да направиш само толкова“ или „просто трябва да продължиш да опитваш“, или „успехът отнема време“. Такова мислене те забавя и ограничава постиженията ти през целия живот. Вместо това просто възприеми нов поглед върху себе си, навиците и мисленето си. И тогава ДЕЙСТВАЙ!
За да направиш значително, незабавно подобрение в кариерата и живота си, трябва да излезеш от коловоза си. Преодолей пристрастяването си към безопасни, консервативни планове. Излез от старите модели и намери нови нагласи. Не се задоволявай с малки подобрения. Направи нещо смело и вълнуващо. Намери дестинация, която страстно желаеш, и я осъществи!
Твоята дестинация
Когато планираш ваканция, не започваш с проучване на маршрута. Започваш с избор на дестинация. Маршрутът става очевиден, когато се фокусираш върху целта. И колкото по-голяма е дестинацията, толкова по-вълнуващо е пътуването. Коя е най-вълнуващата дестинация, която можеш да си представиш за себе си? Коя цел кара сърцето ти да тупти? Коя цел повдига настроението ти?
Това е твоя потенциал. Това са твоите мечти. Това са нещата, в които можеш да повярваш!
За да стигнеш до там, започни като се концентрираш върху крайния резултат. Постави се в картината на твоите мечти. Създай визия как постигаш целите си. Тогава действай. Направи малка стъпка, голяма стъпка или скок. Всеки напредък ще доведе до още напредък, стига да не забравяш да мислиш за крайния си успех.
Времето да започнеш е сега! Фокусирай се върху цел и запали фитила!
Можеш да се почувстваш по-щастлив само за една минута, като първо разбереш няколко важни факта.
„Щастието може да се определи като емоцията на напредък към желаните цели. Има моментно съзерцание* на последната цел, в който човек е доволен. Но задоволството незабавно се превръща в скука, в момента, в който новите цели не могат да се видят. Няма по-нещастно нещо от човек, който е постигнал всичките си цели в живота.” — Л. Рон Хъбард (*съзерцание = замислено наблюдение; медитация)
Нека разгледаме трите части от това определение.
1. „Има моментно съзерцание на последната цел, в която човек е доволен.
Коя беше последната цел, която постигна? Спомняш ли си това чувство на удовлетворение? Например, как се почувства веднага след сватбата си? Когато получи първата си работа? Когато завърши училище?
2. Но задоволството незабавно се превръща в скука, в момента, в който новите цели не могат да се видят.
Например, планирането на ваканция е вълнуващо. Но към края на ваканцията много хора се отегчават, тъй като вече нямат цел.
Споровете по време на меден месец са нещо обичайно, ако младоженците не си поставят цели за брака си. Планирането на пенсионирането и първия ден на пенсиониране са вълнуващи. Но радостта от свободата бързо се превръща в скука и ранна смърт, ако не се работи върху нови цели.
3. Щастието може да се определи като емоцията на напредък към желаните цели.“
Да станеш щастлив е лесно! Просто избери желаните цели и напредвай към тях.
Три стъпки да се почувстваш по-щастлив точно сега
1. Избери желана цел. Ако нямаш желана цел, направи си такава. Какво искаш?
2. Запиши ЕДНО ЕДИНСТВЕНО НЕЩО, което можеш да направиш точно сега, в посока на тази цел. Това трябва да е стъпка на действие. Не става въпрос да мислиш или да говориш за него. Действително физическо движение.
3. Направи го! Направи тази една стъпка точно сега. Направи малък, но реален напредък. Може да се изненадаш колко е лесно.
Веднага щом направиш тази една стъпка, ще почувстваш мигновено щастие.
Теорията за хлебарката и за постигане на твоите цели
В един ресторант изведнъж отнякъде долетява хлебарка и каца върху една жена.
Тя започва да крещи от страх. С паникьосано лице и треперещ глас започва да скача, като с двете си ръце отчаяно се опитва да се отърве от хлебарката.
Реакцията й става заразна и всички в нейната група също изпадат в паника.
Жената най-накрая успява да отблъсне хлебарката, но … тя каца върху друга жена от групата.
Сега е ред на другата жена да продължи драмата.
Сервитьорът се втурва напред, за да ги спаси.
В цялото ръкомахане хлебарката попада върху него.
Той стои непоколебимо, овладява се и наблюдава поведението на хлебарката на ризата си. Когато става достатъчно уверен я грабва с пръсти и я изхвърля от ресторанта.
Отпивайки от кафето си и наблюдавайки забавлението, антената на ума ми улови няколко мисли и започна да се чуди дали хлебарката е отговорна за тяхното реактивно и нерационално поведение?
Ако тя е причината, тогава защо сервитьорът не беше обезпокоен? Той се справи почти до съвършенство, без никакъв хаос.
Не хлебарката, а неспособността на тези хора да се справят с безпокойството, причинено от хлебарката, смути жените.
Осъзнах, че не виковете на баща ми, шефа ми или жена ми ме смущават, а неспособността ми да се справя с безпокойствата, причинени от техните викове, са тези неща, които ме притесняват. Не задръстванията по пътя ме притесняват, а неспособността ми да се справя с безпокойството, причинено от задръстването, е проблемът.
Повече от самия проблем, моята реакция към проблема създава хаос в живота ми.
Поуки от историята:
Разбрах, че не трябва да реагирам в живота, независимо какви проблеми срещам по пътя към целите си. Винаги трябва да отговарям.
Жените реагираха, а сервитьорът отговори.
Реакциите винаги са инстинктивни, докато отговорите винаги са добре обмислени.